Ordin · Ministerul Aprovizionării Tehnico-Materiale și Gospodăririi Fondurilor Fixe Ministerul Finanțelor

Ordinul nr. 591/1975

privind aprobarea normativelor financiare

prezumat în vigoare

Data actului
26 noiembrie 1975
Emitent
Ministerul Aprovizionării Tehnico-Materiale și Gospodăririi Fondurilor Fixe Ministerul Finanțelor
Publicat în
Buletinul Oficial nr. 126 din 3 decembrie 1975
Citează
5 acte
Structură
0 articole, 15 anexe · 57.292 caractere
Sursă
legislatie.just.ro

Ministrul finanțelor și ministrul aprovizionării tehnico-materiale și controlului gospodăririi fondurilor fixe,

avînd în vedere

Decretul nr. 784/1969

privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor, devenit

Legea nr. 69/1969 , cu modificările ulterioare, și

Decretul nr. 303/1971

privind înființarea, organizarea și funcționarea Ministerului Aprovizionării Tehnico-Materiale și Controlului Gospodăririi Fondurilor Fixe, devenit

Legea nr. 62/1971 , cu modificările ulterioare,

avînd în vedere adresa Secretariatului General al Consiliului de Miniștri nr. 11/1974 privind hotărîrea Biroului executiv al Consiliului de Miniștri de aprobare a programului pentru perfecționarea și extinderea sistemului de norme și normative,

dau următorul

ORDIN

1. Se aprobă normativele financiare - limita maximă - pentru cheltuielile administrativ-gospodărești ale unităților economice.

2. Normativele financiare alăturate urmează să fie aplicate la întocmirea planurilor de cheltuieli administrativ-gospodărești și în execuția acestora, începînd cu anul 1976.

3. În cadrul normativelor financiare - limita maximă - la nivel de unitate, prevăzute în anexa, ministerele celelalte organe centrale și comitetele executive ale consiliilor populare județene și al municipiului București pot stabili normative inferioare pentru unitățile în subordine, în funcție de specificul și necesitățile acestora.

Anexa NORMATIVE FINANCIARE - LIMITA MAXIMĂ -

pentru cheltuielile administrativ-gospodărești ale unităților economice
1. Autoturisme:
- "Dacia 1300" cu consum de 180 litri benzina lunar
= 17.780 lei/an
- "Dacia 1300" cu consum de 320 litri benzina lunar
= 31.600 lei/an
- "I.M.S." cu consum de 180 litri benzina lunar
=
7.700 lei/an
- "I.M.S." cu consum de 320 litri benzina lunar
= 13.700 lei/an
În anexa nr. I se prezintă modul de calcul al normativelor financiare, precum și consumurile materiale care au stat la baza determinării acestora. Pentru alte tipuri de autoturisme sau pentru autoturismele "Dacia" și "I.M.S.", pentru care s-a aprobat alt consum de benzina, normativele se vor determina de unități, ținîndu-se seama de consumul specific prevăzut de reglementările în vigoare pentru autoturismele respective.
2. Încălzit:
- cărbuni
2,50 lei/mc anual
- combustibil lichid
2,16 lei/mc anual
- gaz metan
0,62 lei/mc anual
- lemne de foc
4,06 lei/mc anual
În anexa nr. II se prezintă modul de calcul al normativelor de mai sus, stabilite exemplificativ pentru imobilele (cu excepția celor racordate la centralele termice zonale sau la rețeaua de termoficare) care au un volum exterior ce se încadrează între 1.751 și 5.000 mc și sînt situate în zona izotermică 5.
Pentru imobilele cu un alt volum și pentru cele situate în alte zone izotermice, normativele financiare se determina prin aplicarea corectivelor prevăzute în anexele nr. II a) - II f).
3. Iluminat electric (pentru birouri și spațiile aferente acestora - culoare, scări, săli etc.) în condițiile programului normal de lucru:
- iluminat incandescent
3,50 lei/mp an
- iluminat fluorescent
2,80 lei/mp an
Energia electrică necesară pentru funcționarea altor consumatori din clădirea respectiva (ascensoare, hidrofoare, centrale termice, mașini de multiplicat, calculat etc.) urmează a fi determinata ținîndu-se seama de puterile instalate, numărul orelor de funcționare, coeficientul de cerere, potrivit prevederilor
Decretului nr. 620/1973 .
În anexele nr. III și III a) se prezintă modul de calcul al normativului pentru iluminat incandescent și fluorescent.
4. Consum de apă pentru personalul TESA din cadrul unităților economice: 10 mc pe un lucrător, anual.
Determinarea normativului financiar se va face pe baza tarifului perceput de întreprinderile locale care furnizează apă.
În municipiul București, unde tariful pentru consumul de apă este fixat la 0,845 lei pe mc, normativul financiar pe un lucrător din categoria personalului TESA este de 8,45 lei anual.
Pentru unitățile care lucrează cu public, unitățile miniere și alte unități economice la care specificul impune ca în activitatea administrativă să fie un consum de apă sporit, organele ierarhic superioare pot aproba coeficienți de corecție de pînă la 1,40, care să fie aplicați de unități la determinarea normativului financiar.
Se precizează că în normativul financiar nu au fost cuprinse taxele pentru canal, salubritate etc. și nici apa consumată pentru alte nevoi (cum ar fi instalația de încălzit, băi, dușuri, spații verzi etc.), cheltuielile respective urmând să fie adăugate potrivit tarifelor locale.
5. Materiale de curățenie (pentru birouri și spațiile aferente acestora):
- întreținerea pardoselii cu parchet
4,20 lei/mp an
- întreținerea pardoselii cu scînduri
2,70 lei/mp an
- întreținerea pardoselii cu linoleum
2,60 lei/mp an
- întreținerea pardoselii cu ciment
2,30 lei/mp an
În anexa nr. IV se prezintă modul de calcul al normativului financiar și al consumului orientativ de materiale.
6. Furnituri de birou (pentru un lucrător din categoria personalului TESA):
- pentru centrale industriale și alte unități asimilate acestora
280 lei/an
- pentru întreprinderi și celelalte unități economice
260 lei/an
Pentru unitățile operative din sectorul poștal, bancar și alte unități operative care lucrează direct cu publicul, organele ierarhic superioare pot să aprobe indici de corectare de pînă la 1,10, care să fie aplicați la normativul cadru.
Pentru imprimatele tipizate, fondurile necesare se stabilesc la nivel de unitate, în raport cu specificul acesteia, ținându-se seama de obligațiile pe care le are unitatea, potrivit reglementărilor în vigoare, de a folosi astfel de imprimate. În devizele de calcul ce se întocmesc ca anexe la planurile de cheltuieli, sumele pentru imprimate se prevăd distinct, cu justificarea necesității.
În anexa nr. V se prezintă orientativ modul de calcul al normativului financiar pentru o persoană din categoria personalului TESA, încadrată în centrale industriale și alte unități asimilate acestora.
7. Întreținere, reparații curente și reparații capitale la clădiri avînd destinație de sediu administrativ
A. Normativele financiare pentru lucrări de întreținere și reparații curente:
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Explicații
Lei/mp suprafață
desfășurată
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Regie
10,00
a) Zugrăveli interioare
Normativ financiar
----------
-------
Antrepriza
12,60
--------------------------------------------------
Ciclu de efectuare
3 ani
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Regie
0,90
b) Zugrăveli exterioare
Normativ financiar
----------
-------
Antrepriza
1,15
--------------------------------------------------
Ciclu de efectuare
8 ani
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Regie
3,50
c) Revopsirea tîmplăriei
Normativ financiar
----------
-------
Antrepriza
4,30
--------------------------------------------------
Ciclu de efectuare
8 ani
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
d) Reparații curente și
Normativ financiar
alte lucrări de
8,25
întreținere
--------------------------------------------------
Ciclu de efectuare
anual
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Includerea clădirilor în aceasta grupa de face pe baza prevederilor din clasificarea fondurilor fixe din economia națională (anexa nr. 2 la
Hotărîrea Consiliului de Miniștri nr. 260/1967 ).
La determinarea normativelor financiare pentru lucrările de întreținere s-au avut în vedere consumurile de materiale, costul acestora și manopera, prevăzute în anexa nr. VI.
Cheltuielile pentru întreținere și reparații curente la clădiri și la alte construcții nu pot depăși, la nivelul anului în care se efectuează, 5% din valoarea de inventar a acestora.
B. Devizele de cheltuieli pentru reparațiile capitale se vor stabili de unități, în conformitate cu prevederile normativului tehnic de reparații capitale pentru clădiri și construcții speciale, aprobat de C.S.C.A.S.* cu nr. 289/1969 (elementele sînt prezentate în anexa nr. VII).
-------------
* Aceste atribuții ale fostului C.S.C.A.S. au fost preluate de Inspectoratul General de Stat pentru Directivare și Control în Proiectarea și Executarea Construcțiilor.

Anexa 1 la Anexa

NORMATIVE FINANCIARE - LIMITA MAXIMĂ -

pentru autoturisme

1. Se aplică unităților economice de toate categoriile, dotate cu autoturisme, în baza unor acte normative.

2. Normativele sînt stabilite pentru autoturisme "Dacia 1300" și "I.M.S.", astfel:

a) Pentru autoturism "Dacia 1300" cu consum de 180 litri

benzină lunar .................................. = 17.780 lei anual

Elemente de calcul:

--------------------

- consum de benzină la 100 km ..................... =

8 litri

- consum anual de benzină (180 x 12 luni) ......... =

2.160 litri

- kilometri echivalenți la consumul de 2.160 litri

anual [(2.160 litri x 100)/8 litri]

= 27.000 litri

Modul de stabilire a normativului:

--------------------------------------

- benzina C.O.98 R (2.160 l x 4,50 lei/l) .........

=

9.720 lei

- ulei M 20 W/40 Super 1, consum anual la 27.000 km

=

709 lei

[(27.000 km/100 x 0,3 l consum) +

(27.000 km/5.000 x 3,5 l/schimb) = 99,9 l x 7,10 lei/l]

- cauciucuri normale, consum normat la 27.000 km ....

= 782 lei

(27.000 km echivalenți/33.000 km norma de schimb x

4 anvelope x 239 lei/buc)

- materiale de întreținere, consum normat la 27.000 km....= 365 lei

(27.000 km/100 x 1,350 lei la 100 km)

- spălare și curățire generală la 27.000 km ............. = 346 lei

(27.000 km/100 x 1,283 lei la 100 km)

- gresare la 27.000 km .................................. =

89 lei

(27.000 km/100 x 0,329 lei la 100 km)

- revizii tehnice la 27.000 km .......................... = 636 lei

(27.000 km/100 x 2,355 lei la 100 km)

- reparații curente (manopera și materiale) la 27.000 km

= 5.130 lei

(27.000 km/100 x 19,00 lei la 100 km)

b) Pentru autoturism "Dacia 1300" cu consum de 320 litri

benzina lunară ....................................... = 31.600 lei

Elemente de calcul:

--------------------

- consum de benzină la 100 km ........................... =

8 litri

- consum anual de benzină (320 x 12 luni) ............... =

3.840 litri

- kilometri echivalenți la consumul de 3.840 litri

anual (3.840 litri x 100/8 litri)

= 48.000 litri

Modul de stabilire a normativului:

--------------------------------------

- benzina C.O.98 R (3.840 litri x 4,50 lei/l)

.........

= 17.280 lei

- ulei M 20 W/40 Super 1, consum anual la 48.000 .......

=

1.261 lei

[(48.000 km/100 x 0,3 l consum) +

(48.000 km/5.000 x 3,5 l/schimb) =177,6 l x 7,10 lei/l]

- cauciucuri normale, consum normat la 48.000 km ....

= 1.390 lei

(48.000 km echivalenți/33.000 km norma de schimb x

4 anvelope x 239 lei/buc)

- materiale de întreținere, consum normat la 48.000 km....=

648 lei

(48.000 km/100 x 1,350 lei la 100 km)

- spălare și curățire generală la 48.000 km ............. =

616 lei

(48.000 km/100 x 1,283 lei la 100 km)

- gresare la 48.000 km .................................. =

158 lei

(48.000 km/100 x 0,329 lei la 100 km)

- revizii tehnice la 48.000 km .......................... = 1.130 lei

(48.000 km/100 x 2,355 lei la 100 km)

- reparații curente (manopera și materiale) la 48.000 km

= 9.120 lei

(48.000 km/100 x 19 lei la 100 km)

c) Pentru autoturism "I.M.S." cu consum de 180 litri

benzina lunară ....................................... =

7.700 lei

Elemente de calcul:

--------------------

- consum de benzină la 100 km ........................... =

15,5 litri

- consum anual de benzină (180 x 12 luni) ............... =

2.160 litri

- kilometri echivalenți la consumul de 2.160 litri

anual (2.160 litri x 100/15,5 litri)

= 13.940 km

Modul de stabilire a normativului:

--------------------------------------

- benzina C.O.90 R (2.160 l x 1,50 lei/litru) ............

= 3.240 lei

- ulei M 30 Extra, consum anual la 13.940 km .............

=

391 lei

[(13.940 km/100 x 0,5 l consum) + (13.940 km/

5.000x 5,5 l/schimb) = 85 l x 4,60 lei/l]

- cauciucuri normale, consum normat la 13.940 km .......... =

554 lei

(13.940 km echivalenți/34.000 km norma de schimb x

4 anvelope x 338 lei/buc)

- materiale de întreținere, consum normat la 13.940 km..... =

188 lei

(13.940 km/100 x 1,350 lei la 100 km)

- spălare și curățire generală la 13.940 lm ............... =

136 lei

(13.940 km/100 x 0,974 lei la 100 km)

- gresare la 13.940 km .................................... =

51 lei

(13.940 km/100 x 0,365 lei la 100 km)

- revizii tehnice la 13.940 km ............................ =

353 lei

(13.940 km/100 x 2,535 lei la 100 km)

- reparații curente (manoperă și materiale) la 13.940 km

= 2.791 lei

(13.940 km/100 x 20,02 lei la 100 km)

d) Pentru autoturism "I.M.S." cu consum de 320 litri

benzina lunară ......................................... = 13.700 lei

Elemente de calcul:

--------------------

- consum de benzină la 100 km ............................. =

15,5 litri

- consum anual de benzină (320 litri x 12 luni)............ =

3.840 litri

- kilometri echivalenți la consumul de 3.840 litri

anual (3.840 litri x 100/15,5 litri)

= 24.780 km

Modul de stabilire a normativului:

--------------------------------------

- benzina C.O.90 R (3.840 l x 1,50 lei/l) ...............

=

5.760 lei

- ulei M 30 Extra, consum anual la 24.780 km ............

=

696 lei

[(24.780 km/100 x 0,5 l consum) + (24.780 km/5.000 x

5,5 litri/schimb) = 151,2 litri x 4,60 lei/l]

- cauciucuri normale, consum normat la 24.780 km ...=

984 lei

(24.780 km echivalenți/34.000 km norma de schimb x

4 anvelope x 338 lei/buc)

- materiale de întreținere, consum normat la 24.780 km.... = 335 lei

(24.780 km/100 x 1,350 lei la 100 km)

- spălare și curățire generală la 24.780 km .............. = 241 lei

(24.780 km/100 x 0,974 lei la 100 km)

- gresare la 24.780 km .................................. =

90 lei

(24.780 km/100 x 0,365 lei la 100 km)

- revizii tehnice la 24.780 km .......................... =

628 lei

(24.780 km/100 x 2,535 lei la 100 km)

- reparații curente (manopera și materiale) la 24.780 km

= 4.961 lei

(24.780 km/100 x 20,02 lei la 100 km)

Anexa 2 NORMATIVE FINANCIARE - LIMITA MAXIMA -

pentru încălzit

1. Se aplică unităților economice, cu excepția celor racordate la centrale termice zonale sau la rețeaua de termoficare.

2. Normativele sînt stabilite pentru clădiri de construcție obișnuită destinate birourilor administrative, cu sistem de încălzire centrala prin corpuri fixe cu apă caldă sau aburi, utilizînd combustibili solizi, lichizi sau gazoși.

3. Elemente de calcul:

-------------------

- perioada de încălzire într-un an

cca 6 luni

- volumul exterior al clădirii de încălzit

= 1.751-5.000 mc

- zona izotermica unde este situata clădirea

= 5 (cinci)

- temperatura medie

= 19 gr.C

- kg combustibil convențional

= 7.000 Kcal.

4. Norma rezultată pe baza elementelor de calcul este de 4,3 kg combustibil convențional pe 1 mc de clădire cu un volum exterior între 1.751-5.000 mc pentru întreaga perioada anuala de încălzire.

5. Norma de 4,3 kg combustibil convențional pe 1 mc de clădire, care corespunde indicelui 1 (anexa nr. II b), este o norma medie și se recalculează, atunci cînd este cazul, în raport de:

a) volumul clădirii, prin aplicarea indicilor de corecție prevăzuți în anexa nr. II b);

b) zona izotermica în care se găsește situata clădirea, prin aplicarea indicilor de corecție prevăzuți în anexa nr. II c). La determinarea zonei izotermice se are în vedere localitatea în care se afla clădirea sau localitatea cea mai apropiată, specificată în anexa nr. II d).

6. Norma de încălzit exprimată în combustibil natural se obține transformind norma de 4,3 kg combustibil convențional pe 1 mc, prin aplicarea coeficienților de transformare din anexa nr. II e).

7. Pentru birouri situate în barăci, consumul se majorează cu 15% cifrele respective înmulțindu-se cu coeficientul de multiplicare 1,15. Pentru alte unități cu situații specifice se poate aplica un coeficient de corecție, pe baza avizului Ministerului Aprovizionării Tehnico-Materiale și Controlului Gospodăririi Fondurilor Fixe și al Ministerului Finanțelor.

8. În cazul clădirilor racordate la centrale termice zonale sau la rețeaua de termoficare, se vor avea în vedere elementele din contractele încheiate pentru furnizarea energiei termice.

9. Pentru exemplificare, se prezintă, în anexa nr. II f), calculul pentru toate felurile de combustibil, la o clădire de 6.000 mc volum exterior, situata în zona orașului Slobozia.

Anexa 2 a)

NOTA

privind fundamentarea calculului tehnic care a stat

la baza normativului financiar pentru încălzit

Determinarea consumului specific de combustibil convențional anual (kg c.c./mc clădire) s-a făcut conform Instrucțiunilor E 26-62, elaborate de Inspecția energetica din cadrul M.E.E. în anul 1962.

Deoarece consumul specific a fost calculat în instrucțiuni pentru temperatura medie de 20 gr.C, ținînd seama de prevederile

Decretului nr. 620/1973 , pentru obținerea temperaturii medii de 19 gr.C s-a redus consumul specific de 4,5 kg c.c./mc an la 4,3 kg c.c./mc an.

Coeficienții din anexa nr. II b) (care se aplica în funcție de volumul clădirii) și coeficienții din anexa nr, II. c) (care se aplica în funcție de zona termica) au fost calculați prin stabilirea consumului specific de 4,5 kg c.c./mc an, corespunzător unei clădiri cu un volum cuprins între 1.751-5.000 mc și zonei termice 5 ca va valoare de referința, la care s-au raportat toate celelalte valori din anexa nr. I a Instrucțiunilor E 26-62.

Anexa 2 b)

I. INDICI DE CORECȚIE
pentru volumul clădirii
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr.
Volumul exterior
crt.
al clădirii (mc)
Indice de corecție
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1.
sub
100
2,70
2.
101 -
200
2,56
3.
201 -
300
2,07
4.
301 -
500
1,69
5.
501 -
750
1,47
6.
751 -
1.000
1,31
7.
1.001 -
1.300
1,19
8.
1.301 -
1.750
1,08
9.
1.751 -
5.000
1,00
10.
5.001 - 10.000
0,87
11.
10.001 - 15.000
0,79
12.
15.001 - 25.000
0,74
13.
peste - 25.000
0,68
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Volumul exterior al clădirilor se calculează după conturul lor exterior. În plan este cuprinsă și grosimea pereților exteriori, iar înălțimea clădirii se considera de la nivelul terenului pînă la partea superioară a ultimului nivel (exclusiv volumul podului, dacă nu este încălzit).
Dacă clădirea are și subsol încălzit, la volumul calculat conform indicațiilor de mai sus se adauga 60% din volumul subsolului respectiv.
II. INDICI DE CORECȚIE
pentru durata activității și timpului de încălzire
1. Pentru activitatea de 8 ore/zi:
a) încălzire cu sobe
coeficient = 1,00
b) încălzire de la centrala proprie coeficient = pînă la 1,20
2. Pentru activitatea de 16 ore/zi:
a) încălzire cu sobe
coeficient = 1,10
b) încălzire de la centrala proprie coeficient = pînă la 1,30
c) Pentru activitatea de 24 ore/zi:
a) încălzire cu sobe
coeficient = pînă la 1,20
b) încălzire de la centrala proprie coeficient = pînă la 1,40

Anexa 2 c)

INDICI DE CORECȚIE
pentru zone izotermice
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr.
Zona
Indice de
crt.
izotermica
corecție
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1.
I
0,85
2.
II
0,88
3.
III
0,91
4.
IV
0,95
5.
V
1,00
6.
VI
1,05
7.
VII
1,07
8.
VIII
1,11
9.
IX
1,13
10.
X
1,16
11.
XI
1,18
12.
XII
1,22
13.
XIII
1,29
14.
XIV
1,35
15.
XV
1,40
16
XVI
1,45
17.
XVII
1,51
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Anexa 2 d)

ÎNCADRAREA LOCALITĂȚILOR PE ZONE IZOTERMICE

Zona 1: Constanța, Mangalia, Techirghiol, Eforie, Drobeta-Turnu Severin.

Zona 2: Alexandria, Călărași, Fetești, Giurgiu, Oltenița, Turnu Măgurele,

Zimnicea.

Zona 3: Arad, Bozovici, Caransebeș, Deta, Făget, Lipova, Lugoj, Orșova,

Sînnicolau Mare, Timișoara, Ineu, Marghita, Oradea, Salonta,

Medgidia, Istria, Negru Vodă, Băilești, Calafat, Caracal, Corabia,

Vînju Mare, Ilia.

Zona 4: Slobozia, Tulcea, Macin, Carei, Cehu Silvaniei, Buzău, Mizil,

Ploiești.

Zona 5: București, Drăgănești-Vlașca, Lehliu, Răcari, Roșiori de Vede, Titu,

Urziceni, Videle, Costești (Argeș), Drăgănești-Olt, Drăgășani,

Slatina, Moldova Noua, Reșita, Mediaș, Rupea, Aleșd, Găești, Brăila,

Făurei, Focșani, Galați, Alba Iulia, Deva, Hunedoara, Orăștie,

Sebeș, Huși, Baia Mare, Târgu Lăpuș, Negrești-Oaș, Șomcuta Mare,

Baia de Arama, Balș, Craiova, Filiași, Bălcești (Vîlcea), Segarcea,

Tîrgu Cărbunești, Strehaia, Tîrgu Jiu, Cislău, Rîmnicu Sărat,

Tîrgoviște, Hîrșova, Zalău.

Zona 6: Pitești, Sibiu, Aiud, Beiuș, Gurahonț, Tecuci, Bîrlad, Cîmpina,

Vălenii de Munte.

Zona 7: Adjud, Sighetu Marmației.

Zona 8: Horezu, Rîmnicu Vîlcea, Oravița, Agnita, Sfîntu Gheorghe,

Cluj-Napoca, Panciu, Iași, Luduș, Tîrgu Mureș, Tîrnăveni, Turda.

Zona 9: Curtea de Argeș, Cîmpulung (Argeș), Bacău, Moinești, Tîrgu Ocna.

Zona 10: Făgăraș, Sighișoara, Bistrița, Cîmpeni (Alba), Dej, Gherla, Huedin,

Brad, Hîrlău, Botoșani, Suceava.

Zona 11: Buhuși, Roman.

Zona 12: Brașov, Năsăud, Hațeg, Petroșani, Odorheiu Secuiesc, Reghin,

Dorohoi, Fălticeni, Vișeu de Sus.

Zona 13: Tîrgu Secuiesc, Rădăuți.

Zona 14: Piatra-Neamț, Tîrgu-Neamț, Sinaia.

Zona 15: Miercurea-Ciuc, Gura Humorului.

Zona 16: Gheorghieni, Toplița.

Zona 17: Cîmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei.

Anexa 2 e)

COEFICIENȚI DE TRANSFORMARE
(Potrivit normelor metodologice nr. 2, Partea I, elaborate
de Direcția Centrala de Statistica în anul 1973)
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr.
Coeficientul de trans-
crt.
Felul combustibilului
formare a combustibilului
și prețul pe tonă
natural în combustibil
sau mc*)
convențional
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1.
Cărbune
- lignit a 240 lei/t
0,34
- brichete ovoidale a 550 lei/t
0,614
2.
Combustibil (lichid) pentru calorifer
- tip 3 (A) a 837 lei/t
1,378
- tip 1 a 1.122 lei/t
1,371
- tip 2 (S) a 894 lei/t
1,386
3.
Gaz metan
- la volum, 200 lei/1.000 mc
1,15
4.
Lemne de foc
- sort normal a 400 lei/t
0,35
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

*) La prețurile specificate se adauga costul transportului, pe baza tarifelor legate, cît și cheltuielile de tăiat și stivuit lemne.

Anexa 2 f)

Necesarul de combustibil pentru o clădire din orașul Slobozia cu un volum de 6000 mc fără încălzire în subsol (încălzire cu sobe; program de lucru - 8 ore/zi)
a) Norma de baza de 4,3 kg combustibil convențional pe mc se corectează înmulțindu-se cu: coeficientul 0,87 pentru volum (anexa nr. II b), coeficientul 0,95 pentru zona izotermica (anexa nr. II c), coeficientul 1,00 pentru program de lucru de 8 ore/zi și încălzire cu sobe* și se obține norma pe metru cub de clădire, de 3,55 kg combustibil convențional.
(4,3 x 0,87 x 0,95 x 1 = 3,55)
b) Norma de 3,55 kg combustibil convențional pe metru cub se împarte la coeficientul de transformare din anexa nr. II e) și se obține norma de combustibil natural, care înmulțită cu prețul pe kg da normativul financiar:
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Norma
Coeficient de
Norma
Prețul
Normativ
Felul
combustibil
transformare
combustibil
în
financiar
combus-
convențional
în combustibil
natural
lei/kg
lei/mc
tibilului
kg/mc
convențional
kg/mc
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Cărbuni lignit
3,55
0,34
10,44
0,24
2,50
Combustibil
lichid tip
(3 (A)
3,55
1,378
2,58
0,837
2,16
Gaze
naturale
3,55
1,15
3,09
0,20
0,62
Lemne
de foc
3,55
0,35
10,14
0,40
4,06
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

*) Stabilirea concretă a indicilor de corecție pe durata activității și timpul de încălzire se face în limitele prevăzute la anexa nr. II b), de către forul tutelar al unității în cauza.

Anexa 3 NORMATIVE FINANCIARE - LIMITA MAXIMĂ -

pentru iluminat electric
1. Se aplică unităților economice pentru iluminatul birourilor și spațiilor aferente acestora (culoare, scări, săli etc.).
2. Normativele sînt stabilite pentru iluminatul incandescent și pentru iluminatul fluorescent.
3. Elemente de calcul:
------------------
Tipul iluminatului
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
incandescent
fluorescent
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
- suprafața medie iluminată
30 mp
30 mp
- putere specifica instalată pe mp
8 W/mp
5 W/mp
- durata anuala de funcționare
a iluminatului
500 ore
500 ore
- costul energiei electrice consumate
0,75 lei/kWh
0,75 lei/kWh
- consumul anual de materiale pentru
2 becuri
1 tub
30 mp
de 100 W
de 65 W
1 bec
1 tub
de 40 W
de 20 W
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
4. Normativul financiar - limita maximă - pe mp:
- iluminat incandescent .... 3,50 lei anual
- iluminat fluorescent ..... 2,80 lei anual
5. Modul de stabilire al normativului:
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Tipul iluminatului
U/M
─────────────────────────────────────────────────────
incandescent
fluorescent
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
- Consum anual de
kWh
500 ore x 8 W
500 ore x 5 W
energie electrică
---
-------------- = 4 kWh
-------------- = 2,5 kWh
pentru iluminat
mp
1.000 W
1.000 W
- Costul consumului
lei
anual de energie
---
4 kWh x 0,75 lei = 3 lei
2,5 kWh x 0,75 lei = 1,88lei
electrică
mp
- Consum anual de
lei
(2 x 5,37 lei)+3,17 lei
18,60 lei + 9,10 lei
materiale (lămpi)
---
-----------------------
------------------- = 0,92lei
mp
30 mp
30 mp
= rotunjit 0,50 lei
- TOTAL
lei
normativ
---
3,50 lei
2,80 lei
financiar
mp
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
6. Pentru unitățile cu program de lucru prelungit sau care lucrează în schimburi ori care au spații ce nu sînt luminate natural, normativul financiar se va recalcula în raport de timpul necesar de iluminat artificial și de suprafețele respective.

Anexa 3 a)

NOTA

privind fundamentarea calculului tehnic care a stat la baza normativului financiar pentru iluminat electric

S-au determinat doua valori de puteri specifice instalate (W/mp), ținînd seama de tipul lămpilor de iluminat: cu incandescență sau fluorescente.

a) Pentru iluminat fluorescent s-a luat nivelul de iluminare pentru birouri de 140 lucsi stabilit în noul "Normativ republican pentru iluminat", elaborat în anul 1974 de M.E.E., M.A.T.M.C.G.F.F. și Inspectoratul General de Stat pentru Directivare și Control în Proiectarea și Executarea Construcțiilor.

Suprafața de calcul considerată de 30 mp cuprinde 20 mp birou + 10 mp partea aferentă de coridoare, săli, scări etc.

Numărul de tuburi fluorescente pentru un birou s-a determinat cu formula:

E(B) x A(B)

140 x 20

N = ------------ = ------------ = 1,85, ceea ce reprezintă 2 tuburi

Fi(L) x u

4400 x 0,345

fluorescente de 65 W

în care:

N = numărul de tuburi

E(B) = 140 lx - nivelul de iluminat

A(B) = 20 mp - suprafața biroului

Fi(L)= 4400 lm - fluxul unui tub de 65 W

u = 0,345 - factorul de utilizare.

Pentru suprafața de 10 mp de coridoare, săli etc. s-a ales un tub de 20 W, care determina o iluminare E(c) = 32 lx (calculată cu formula de mai sus).

Puterea totală instalată pentru suprafața de 30 mp este:

P(i) = 2 x 65 + 20 = 150 W

150

Puterea specifică instalată P(i) = -------- = 5 W/mp.

30

b) Pentru iluminatul incandescent, în mod analog, s-a calculat o putere instalată P(i) = 2 x 100 + 40 = 240 W, care asigura o iluminare de 50 lx în birou și 18 lx pe coridoare, scări etc. Puterea specifica instalată este:

240

P(i) = ------- = 8 W/mp.

30

Valorile de iluminare de mai sus sînt mai mici cu 33% față de valorile de iluminare avute în vedere înainte de apariția

Decretului nr. 620/1973 .

Anexa 4 NORMATIVE - LIMITA MAXIMĂ -

pentru materiale de curățenie

1. Se aplica întreprinderilor și organizațiilor economice de stat de toate categoriile, pentru birouri și spațiile aferente acestora (culoare, săli etc.).

2. Normativele financiare - limita maxima -, la stabilirea cărora s-a ținut seama de consumurile de materiale de curățenie pe naturi de pardoseala (la 1.000 mp), pe timp de un an, sînt:

A. Cheltuieli comune de curățenie (indiferent de natura pardoselii)

a) Pentru întreținerea ușilor, ferestrelor și mobilierului:

- finet sau pînza "Muncitorul"

20 m.l.

x

8,00 lei = 160,00 lei

- săpun sau detergenți (Dero, Alba etc.)

5 kg

x

8,00 lei =

40,00 lei

- sodă

10 kg

x

0,87 lei =

8,70 lei

- tix

1 kg

x

3,50 lei =

3,50 lei

-----------

TOTAL

212,20 lei

-----------------------------

Rotunjit

= 212,00 lei

b) Pentru întreținerea chiuvetelor și W.C.-urilor

- clorura de var (cloramină)

10 kg

x

1,70 lei =

17,00 lei

- tix

2 kg

x

3,50 lei =

7,00 lei

- perii rotunde W.C.

5 buc.

x 16,50 lei =

82,50 lei

- scaun (rama) W.C.

2 buc.

x 45,00 lei =

90,00 lei

- garnitură chiuveta

25 buc.

x

0,70 lei =

17,50 lei

- robineți, sifoane, flotoare

=

15,00 lei

- pompa de desfundat

1 buc.

x 14,10 lei =

14,10 lei

-----------

TOTAL

243,10 lei

-----------------------------

Rotunjit

= 243,00 lei

c) Pentru întreținerea generală, precum și pentru material de uz îndelungat:

- ștergătoare pentru picioare

5 buc.

x 16,00 lei =

80,00 lei

- fărașe

2 buc.

x

6,00 lei =

12,00 lei

- găleți de tabla galvanizată

1 buc.

x 22,00 lei =

22,00 lei

- lighiane

2 buc.

x 22,00 lei =

44,00 lei

- perii pentru plafon

1 buc.

x 20,00 lei =

20,00 lei

-----------

TOTAL

178,00 lei

-----------------------------

TOTAL GENERAL cheltuieli comune de curățenie pentru 1.000 mp. = 633,00 lei

Rotunjit pe 1 mp

=

0,60 lei

B. Cheltuieli specifice

a) pentru întreținerea pardoselii cu parchet:

- perii din sîrmă

5 buc.

x 12,60 lei =

63,00 lei

- perii din par

7 buc.

x 31,40 lei = 219,80 lei

- sîrmă de parchet

20 pachete

x

2,70 lei =

54,00 lei

- petrosin (parchetin)

300 litri

x

1,44 lei = 432,00 lei

- ceara de parchet

100 kg

x 20,20 lei =2020,00 lei

- detergenți (Dero, Alba)

100 kg

x

7,12 lei = 712,00 lei

- molton

5 m.l.

x 16,00 lei =

80,00 lei

-----------

TOTAL

3580,80 lei

-----------------------------

Rotunjit pe 1 mp

=

3,60 lei

----------------------------------

Normativul financiar pentru încăperile pardosite cu parchet, destinate birourilor administrative, este de 4,20 lei pe mp (0,60 lei + 3,60 lei).

b) pentru întreținerea pardoselii cu scîndură:

- mături

20 buc.

x 15,00 lei = 300,00 lei

- perii din pir

45 buc.

x

9,25 lei = 416,25 lei

- perii din păr

2 buc.

x 31,40 lei =

62,80 lei

- pînză sac pentru spălat

40 m.l.

x

9,30 lei = 372,00 lei

- sodă de rufe (calcinată)

100 kg

x

0,87 lei =

87,00 lei

- săpun pastă sau detergenți

120 kg

x

7,12 lei = 854,40 lei

-----------

TOTAL

2092,45 lei

-----------------------------

Rotunjit pe 1 mp

=

2,10 lei

----------------------------------

Normativul financiar pentru întreținerea pardoselii cu scîndură este de 2,70 lei/mp (0,60 lei + 2,10 lei).

c) pentru întreținerea pardoselii cu linoleum:

- perii din par

5 buc.

x 31,40 lei = 157,00 lei

- pînză sac pentru spălat

50 m.l.

x

9,30 lei = 465,00 lei

- detergenți sau săpun lichid

150 kg

x

7,12 lei =1068,00 lei

- molton

20 m.l.

x 16,00 lei = 320,00 lei

-----------

TOTAL

2010,00 lei

----------------------------------

Rotunjit pe 1 mp

=

2,00 lei

----------------------------------

Normativul financiar pentru întreținerea pardoselii cu linoleum este de 2,60 lei/mp (0,60 lei + 2,00 lei).

d) pentru întreținerea pardoselii cu ciment (mozaic):

- maturi

20 buc.

x 15,00 lei = 300,00 lei

- pînză sac pentru spălat

40 m.l.

x

9,30 lei = 372,00 lei

- soda de rufe (calcinată)

80 kg

x

0,87 lei =

69,60 lei

- săpun pasta sau detergenți

120 kg

x

7,12 lei = 854,40 lei

- petrol

40 l

x

1,82 lei =

72,80 lei

-----------

TOTAL

1668,80 lei

----------------------------------

Rotunjit pe 1 mp

=

1,70 lei

----------------------------------

Normativul financiar pentru întreținerea pardoselii cu ciment (mozaic) este de 2,30 lei/mp (0,60 lei + 1,70 lei).

3. La determinarea suprafeței asupra căreia urmează a se aplica normativele pentru materialele de curățenie se va ține obligatoriu seama de suprafața medie stabilită pentru fiecare lucrător cu muncă de birou, prin reglementările în vigoare (ca limita maxima de suprafața admisă a fi luată în calcul).

4. Pentru unitățile miniere, unitățile metalurgice și alte unități ale căror birouri își desfășoară activitatea într-un mediu care impune un consum mai mare de materiale de curățenie, organele ierarhic superioare pot aproba coeficienți de corecție de pînă la 1,07, care urmează să fie aplicați de unități la determinarea normativului financiar.

Anexa 5 NORMATIVE FINANCIARE - LIMITA MAXIMĂ -

pentru furnituri de birou
1. Se aplică întreprinderilor și organizațiilor economice.
2. La centrale industriale și alte unități asimilate acestora normativul financiar - limita maxima -, pentru un lucrător din categoria personalului TESA, este de 280 lei anual.
Acest normativ are la baza următoarele consumuri medii orientative de furnituri de birou la 100 personal TESA:
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Nr.
Preț
Normativ
crt.
Denumirea materialelor
U/M
unitar
-------------------
lei
Cantitate
Valoare
(lei)
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
A. Materiale de uz general
1.
Ace de capsat
cutie a
50 g
4,00
15
60
2.
Ace cu gămălie
cutie a 100 g
3,65
52,5
192
3.
Agrafe
cutie a 100 g
2,75
25
69
4.
Ceara roșie
baton a 60 g
6,00
3,5
21
5.
Tocuri
buc.
3,00
30
90
6.
Cerneală pentru stilou
sticla
7,40
50
370
7.
Penițe
buc.
0,20
100
20
8.
Creioane colorate
buc.
1,70
100
170
9.
Creioane negre
buc.
0,90
600
540
10.
Creioane chimice
buc.
2,55
200
510
11.
Caiete
buc. a 100 foi
3,25
100
325
12.
Guma-creion, guma-
cerneală
buc.
1,25
100
125
13.
Guma pentru mașina de scris
buc.
3,00
30
90
14.
Hîrtie de scris semivelina
kg
8,15
700
5.705
15.
Hîrtie velina
kg
9,10
100
910
16.
Hîrtie pelur
kg
8,10
300
2.430
17.
Hîrtie pentru multiplicat
kg
9,16
200
1.832
18.
Hîrtie sugativă
coala
0,40
50
20
19.
Hîrtie carbon mic
cutie a 100 buc. 55,00
35
1.925
20.
Hîrtie carbon mare
cutie a 100 buc. 90,00
3
270
21.
Hîrtie pentru ambalaj
kg
7,30
20
146
22.
Panglici pentru mașina de
scris
buc.
35,00
50
1.750
23.
Pelicanol
borcanul
7,00
20
140
24.
Plastilină
cutia
4,00
12
48
25.
Tus desen
sticla
1,90
20
38
26.
Tus ulei mașina înregistrat
sticla
2,00
40
80
27.
Sfoara arhiva
kg
80,00
2
160
28.
Suluri hîrtie pentru mașina
de calculat
rolă
1,70
80
136
29.
Tus ștampila
sticla
1,80
25
45
B. Materiale de uz îndelungat
30.
Bibliorafturi
buc.
17,20
25
430
31.
Buretiere
buc.
4,45
12
53
32.
Coperte dosare simple
buc.
1,00
750
750
33.
Coperte dosare încopciat
buc.
0,90
1.000
900
34.
Linii diferite
buc.
2,00
8
16
35.
Mașini de capsat
buc.
55,00
1
55
36.
Mașini de perforat mari
buc.
75,00
1
75
37.
Tampoane sugativă
buc.
2,70
3
8
C. Alte materiale
38.
Adrese mici
top a 1.000 foi
26,50
6
159
39.
Adrese mari
top a 1.000 foi
26,50
3
80
40.
Documente cumulative mici
top a
50 foi
5,00
800
4.000
41.
Documente cumulative mari
top a
50 foi
6,80
400
2.720
42.
Plicuri mici
buc.
0,07
5.500
385
43.
Plicuri mari diferite
buc.
0,10
1.500
150
TOTAL:
27.998
---------------------
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
3. La întreprinderi și celelalte unități economice normativul financiar pentru un lucrător din categoria personalului TESA este de 260 lei anual.
4. În vederea gospodăririi economicoase a fondurilor alocate pentru furnituri de birou se vor lua măsuri pentru:
- folosirea unor materiale rezultate din recuperări cu ocazia executării lucrărilor de arhiva, cum ar fi: bibliorafturi, dosare, imprimate depășite, agrafe, ace etc.;
- reducerea la strictul necesar a numărului de copii și exemplare ;
- reducerea la strictul necesar a procurării de pixuri și mine pentru pixuri
- interzicerea procurării din fondurile unității a unor materiale de uz personal, ca de exemplu: creioane mecanice, stilouri, carioca, rigle, bloc-notes etc.

Anexa 6 Consumurile de materiale, costul acestora și manopera pentru lucrările de întreținere a clădirilor

1. a) Zugrăveli interioare și exterioare:
- în mp arie de zugrăvit -
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Interioare
Exterioare
------------------
------------------
Resurse
U.M.
Cantitate
Valoare
Cantitate
Valoare
(lei)
(lei)
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1
2
3
4
5
6
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Materiale
Var
kg
0,050
0,400
Huma
kg
0,150
-
Ipsos
kg
0,050
-
Săpun pasta
kg
0,015
-
Clei
kg
0,012
-
Coloranți
kg
0,030
0,010
Hîrtie pentru șlefuit
buc.
0,050
-
Grăsimi
kg
-
0,020
Ciment
kg
-
0,100
Total
0,40
0,35
----------------------------------------------------
Manopera
Zugrav 3
ora
0,06
0,13
Zugrav 2
ora
0,12
0,05
Zugrav 1
ora
0,18
0,01
-----
-----
Total
0,36
1,94
0,19
1,14
--------------------------------------------------------
Total lei/mp
2,34
1,49
--------------------------------------------------------
- Lei/mp pentru executarea
lucrărilor în regie*
2,85
1,80
- Lei/mp pentru executarea
lucrărilor în antrepriza*
3,60
2,25
La 1.000 mp suprafața desfășurata se considera că revine:
- pereți exteriori
500 mp
- pereți interiori, inclusiv tavane
3.500 mp
Pentru 1 mp suprafața desfășurata
revine:
----------------
* Costul este calculat aplicînd cotele de cheltuieli indirecte la manoperă,
de 25% pentru regie și respectiv 65% pentru antrepriza.
- pentru lucrări executate în: -
regie
antrepriza
-------
------------
500 x 1,80
- exterior
------------
0,90 lei
-
1.000
500 x 2,25
-----------
-
1,15 lei
1.000
3.500 x 2,85
- interior
------------
10,00 lei
-
1.000
3.500 x 3,60
------------
-
12,60 lei
1.000
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
b) Revopsirea tîmplăriei:
- în mp arie desfășurată -
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Denumirea resurselor
U.M.
Cantitate
Valoare (lei)
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1
2
3
4
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Materiale
Chit cuțit
kg
0,100
Vopsea pe baza de ulei
kg
0,180
Benzina
litrul
0,020
Hîrtie pentru șlefuit
buc.
0,500
2,75
Manopera
Vopsitor categoria 4
ora
0,17
Vopsitor categoria 3
ora
0,50
Vopsitor categoria 1
ora
0,09
4,82
------------------------------------------------
Total lei/mp
7,57
------------------------------------------------
- Lei/mp pentru executarea
lucrărilor în regie
8,80
- Lei/mp pentru executarea
lucrărilor în antrepriza
10,70
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Suprafața de tîmplărie pentru revopsire se consideră 40% din totalul suprafeței desfășurate a construcției.
Acest procent este stabilit considerîndu-se 16% suprafața goluri pentru tîmplărie, înmulțit cu 2,5 (coeficient mediu pentru determinarea suprafeței de vopsit la ferestre simple, ferestre duble cuplate, uși pline etc.).
Aplicînd și cotele de cheltuieli indirecte la manopera de 25% pentru regie, respectiv 65% pentru antrepriza, rezultă următoarele norme financiare pe mp arie desfășurată a construcției:
- pentru lucrări în regie - 3,50 lei/mp
- pentru lucrări în antrepriză - 4,30 lei/mp
Avînd în vedere diversitatea și frecvența mare a lucrărilor respective, precum și valoarea redusă a fiecărei lucrări, pentru reparații curente și alte lucrări de întreținere s-a stabilit norma financiară de 8,25 lei/mp arie desfășurată.
2. Prin suprafața desfășurata se înțelege suprafața construită a clădirii, care se înmulțește cu numărul de nivele.
Exemplu: pentru o clădire cu parter și patru etaje, construită pe 200 mp, suprafața desfășurată va fi de 200 x 5 = 1.000 mp.
Aplicînd normativul financiar de la pct. 2 rezulta că:
a) pentru zugrăvitul interior al unei clădiri cu destinație administrativă se pot face cheltuieli, o dată la 3 ani, în suma totală de:
- în regie 10 lei x 1.000 mp. suprafața desfășurata = 10.000 lei;
- în antrepriza 12,60 lei x 1.000 mp suprafața desfășurată = 12.600 lei;
b) la aceeași clădire, pentru zugrăvitul exterior, cheltuielile, o data la 8 ani, vor fi:
- în regie 0,90 lei x 1.000 mp = 900 lei;
- în antrepriza 1,15 lei x 1.000 mp = 1.150 lei.
3. Pentru asigurarea unui regim sever de economii și încadrarea în normele financiare, se vor lua măsuri pentru:
- executarea de zugrăveli și vopsitorii numai la termenele prevăzute în norme;
- interzicerea efectuării de lucrări costisitoare (zugrăveli cu tapet, praf de mătase, calcio vechio, vopsit în culori cu ulei, imitații diverse etc.);
- recuperarea de la cei vinovați a contravalorii eventualelor stricăciuni aduse bunurilor din dotarea unității.

Anexa 7 Elemente pentru determinarea normativelor financiare de reparații capitale

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Durata
Număr
Durata
Gradul
Limita
de
de
ciclului
repara-
valorică
serviciu reparații
de
ției
a fiecărei
Denumirea grupelor
normată
capitale
reparații capitale
reparații
de fonduri fixe
în ani
capitale
capitale
- ani -
în % din
valoarea
de înlocui-
re a fondu-
lui fix
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1
2
3
4
5
6
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Clădiri de locuit și
clădiri administrative
1. Pereți portanți din lemn
sau schelet din lemn
25
1
13
RK1
17
2. Pereți portanți din
zidărie de cărămidă,
înlocuitori, piatra,
RK1
16
planșee din lemn
60
2
20
RK2
23
3. Pereți portanți din
zidărie de cărămidă,
înlocuitori, piatra,
planșee din beton
RK1
17
armat
70
2
24
RK2
22
4. Pereți portanți din
panouri de beton armat
monolit, beton armat,
schelet din beton armat
RK1
17
sau profile de oțel
70
2
24
RK2
31
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
-------

Textul este prelucrat automat din sursa indicată; numerotarea și legăturile pot conține erori. Referințele subliniate duc la actele citate, așa cum au fost identificate de noi.